Filipinų pretendento į „Oskarą“ režisierius C. J. Papa: Filipinuose žmonės savo problemas slepia
Filipinų pretendento į „Oskarą“ režisierius C. J. Papa: Filipinuose žmonės savo problemas slepia
2024-09-13

Lietuvoje daugelis Filipinus sieja su atostogomis ir egzotika, bet tikrai ne su animaciniu kinu suaugusiems. Tačiau Filipinų režisierius Carl Joseph Papa savo šalį garsina būtent kurdamas šio žanro filmus. Jo pilnametražis animacinis kino filmas „Dingo“ – pirmasis animacinis ir LGBTQ+ tematikos filmas, kurį Filipinai pateikė „Oskarui“ į geriausio tarptautinio vaidybinio filmo kategoriją.

BLON festivalyje, šį savaitgalį vykstančiame Klaipėdoje, lankytojams pirmą kartą Lietuvoje bus parodytas filmas „Dingo“. Trečiajame filipiniečio režisieriaus C. J. Papa animaciniame filme narpliojamos užmirštos, tačiau giliai įsišaknijusios traumos ir pagrindinio veikėjo psichologinė kelionė jas sprendžiant.

Dingo
Kadras iš filmo „Dingo“, 2023

„Pagrindinis tikslas statant šį filmą buvo noras sukurti nuoširdžią, vilties kupiną istoriją apie tai, kaip susigrąžinti savo balsą ir kalbėti savo tiesą. Su komanda siekėme, kad filmas būtų tarsi apkabinimas visiems, patyrusiems bet kokią prievartą, ir padrąsinimas savo laiku bei savo tempu garsiai kalbėti apie tai, kas vyksta jų gyvenime“, – sako kino kūrėjas.

Inžinieriaus išsilavinimą turintis, tačiau į kiną pasukęs C. J. Papa viename interviu yra prisipažinęs, kad pats būdamas 9–10 m. patyrė seksualinį išnaudojimą. Todėl šio animacinio kino filmo idėja gimė paskatinta pykčio ir yra paremta asmenine istorija.

„Tai yra labai asmeniška, tačiau jaučiau, kad atėjo laikas apie tai papasakoti. Filipinuose įprasta, kad žmonės slepia savo problemas, viešai apie jas nekalba, tiesiog palikdami tuos klausimus neišspręstus. Taip tas problemas tenka išgyventi pakartotinai. Kalbėti apie prievartą ir traumas reikia atvirai, o kaltininkai turėtų atsakyti už tai, ką padarė“, – įsitikinęs režisierius.

C. J. Papos filmo pagrindinis veikėjas Erikas išskirtinis personažas – jis neturi burnos. Paklaustas, kodėl nusprendė būtent taip pavaizduoti filmo herojų, režisierius atskleidžia to priežastis.

„Būdamas mažas Erikas buvo nutildytas savo smurtautojo. Jam buvo sakoma, kad jis negali žmonėms papasakoti kas jam nutiko. Taip visa tai liko tik tarp Eriko ir jo smurtautojo. Norėdamas vizualiai perteikti šią mintį, nusprendžiau pagrindinį filmo herojų pavaizduoti be burnos. Tai atskleidžia ne tik prarastą galimybę kalbėti, bet ir negalėti būti intymiam su kitais ar net normaliai dirbti savo darbą“, – sako jis.

Režisierius džiaugiasi, kad apie sunkius dalykus šviesiai pasakojantis filmas Filipinuose ir kitose šalyse, kur įvairiuose kino festivaliuose buvo pristatytas žiūrovams, sulaukia teigiamų atsiliepimų. C. J. Papa mano, kad šis animacinis ir LGBTQ+ tematikos kūrinys paskatino žmones atsiverti ir papasakoti savo istorijas.

Dingo
Kadras iš filmo „Dingo“, 2023

Pats ilgai nuo savo šeimos slėpęs esantis homoseksualus, C. J. Papa sako, kad jam šio filmo sėkmė – rūgščiai saldus jausmas.

„Tobulame ir teisingame pasaulyje tokių istorijų mes nepasakotume“, – įsitikinęs jis.

Animacinio kino suaugusiems kūrėjas prisipažįsta, kad jį liūdina ne tik Filipinuose, bet ir visame pasaulyje vyraujanti nuomonė, kad animacija yra skirta tik vaikams. C. J. Papa įsitikinęs, kad pasitelkiant šį žanrą galima papasakoti bet kokią istoriją.

„Džiaugiuosi, kad vis daugiau kino kūrėjų išbando animacijos galimybes ir įrodo, kad šiuo būdu galmai papsakoti bet kokią, net ir labai rimtą, istoriją. Žvelgiant į kitų kino kūrėjų darbus, smagu matyti atskleidžiamas įvairias istorijas, pasakojamas naudojant animaciją, skirtas tiek suaugusiesiems, tiek jaunimui“, – sako kino kūrėjas.

Festivalio BLON organizatoriai neabejoja, kad filmo premjera taps festivalio žiūrovų traukos centru.

„Animacinis filmas „Dingo“ – nepaprastai stiprus kūrinys, tiek vizualinės raiškos, pasakojimo, tiek temos prasme. Be galo subtiliai atskleista jautri jauno žmogaus gyvenimo istorija. Tai taip pat yra itin reta proga pasimėgauti animacijos kūriniu iš Filipinų,“ – sako festivalio BLON vadovė Laura Almantaitė.

Dešimtasis Animacijos ir videožaidimų festivalis BLON šiais metais Klaipėdoje vyksta iki rugsėjo 15 d. Festivalio metu bus pristatyta turtinga animacinių filmų programa, įspūdinga virtualios realybės kūrinių paroda, videožaidimų konkursinė programa „Aware Game Awards“. Organizatoriai taip pat kviečia atrasti Igno Meilūno animacinio filmo „Kanopos ir pačiūžos“ personažus Klaipėdos lėlių teatre, pasisemti patirties ir įkvėpimo iš industrijos geriausiųjų bei susitikti kavos puodelio su animacijos ir videžaidomų kūrėjais.

Festivalio renginiai vyks skirtingose Klaipėdos lokacijose: Kultūros fabrikas, HOFAS, KKKC Parodų rūmai, Herkus Kantas, Arlekinas, Klaipėdos lėlių teatras.

Festivalį finansuoja Lietuvos kino centras ir Lietuvos kultūros taryba.